Strona główna » KOMUNIKATY KATECHETYCZNE NA ROK SZKOLNY 2023/2024

KOMUNIKATY KATECHETYCZNE NA ROK SZKOLNY 2023/2024

Uczestniczę we wspólnocie Kościołato hasło nowego programu duszpasterskiego na rok szkolny 2023/2024. Program podejmuje przede wszystkim temat synodalności, kwestii czynienia Kościoła bardziej wspólnotowym. Kluczowe będą kwestie rozwijania poczucia współodpowiedzialności za Kościół oraz zaangażowania wiernych.

Permanentna formacja katechetyczna wymaga od każdego katechety udziału
w rekolekcjach, dniach formacyjnych oraz szkoleniach.

TERMINY DNI FORMACYJNYCH:

a) Jesienne: udział w konferencji zorganizowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, w dniach 18 lub 25 listopada 2023 roku.

b) Wiosenne szkolenia w rejonach: od 8 kwietnia 2024 roku (preferowana godzina 15.00). O miejscu spotkania poinformuje Wydział Katechetyczny w porozumieniu
z wizytatorami rejonowymi.

c) Terminy rekolekcji dla katechetów świeckich w Skorzeszycach: 26-28 października 2023 roku, 11-13 stycznia 2024 roku i 14-16 czerwca 2024 roku. Prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa w Wydziale Katechetycznym. Jednocześnie uwrażliwiamy na istotę tej formacji, która jest niezbędnym dopełnieniem wszelkiego rodzaju szkoleń dydaktyczno-metodycznych.

Wizytacje kanoniczne w roku 2024 odbędą się w następujących dekanatach: kazimierskim, skalskim, jędrzejowskim, łopuszańskim, bodzentyńskim, słomnickim.

Przed wizytacją katechetyczną Księża Proboszczowie przekazują do Wydziału Katechetycznego wypełniony „Formularz wizytacji katechetycznej”.

4. Katechetów rozpoczynających i kontynuujących awans zawodowy zapewniamy
o wsparciu merytorycznym oraz przypominamy o konieczności posiadania aktualnej oceny pracy.

5. KONKURSY dla uczniów organizowane lub koordynowane przez Wydział Katechetyczny:

a) Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny zakres tematyczny obejmuje Księgę Sędziów Prawa oraz Dzieje Apostolskie. Zgłoszenia szkół ponadpodstawowych odbywają się poprzez stronę internetową: www.okwb.pl. Rejestracji placówek można dokonać w terminie od 4 września 2023 r. do 23 lutego 2024 roku.

b) Olimpiada Teologii Katolickiej pod hasłem: „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”. Uczestników należy zgłaszać do dnia 31 października 2023 roku drogą elektroniczną według formularza zamieszczonego na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.

Odpowiedzialnym za konkursy ogólnopolskie jest ks. Waldemar Wiśniowski.

c) Diecezjalny Konkurs Biblijny.

d) Diecezjalny Konkurs Plastyczny.

Odpowiedzialnym za konkursy diecezjalne jest ks. Hubert Równicki, który został mianowany nowym wizytatorem diecezjalnym nauki religii.

6. Wszystkich katechetów w nieprzekraczalnym terminie do 30 września prosimy
o dostarczenie planów lekcji do Wydziału Katechetycznego oraz podanie ilości nauczanych godzin.

7. Propozycje dla Maturzystów:

a) Spotkanie Młodych pod hasłem „Odkryj ten sens” w dniach 10-12 października w Skorzeszycach. To propozycja, z którą chcemy wyjść do młodych, aby pomóc im odkryć cel życia. Zaproponowany termin na dziś jest jedynym stąd liczba osób jest ograniczona. Prosimy zgłaszać chęć udziału i liczbę osób do dnia 20 września
w Wydziale.

b) XXVI Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 16
i 17 października 2023 roku.

8. Kursy i warsztaty organizowane przez pracowników Wydziału Katechetycznego znajdziemy na stronach Wydziału Katechetycznego w zakładce KURSY oraz na stronach ŚCDN-u i SODMiDN-u.

9. W roku szkolnym 2023/2024 w nauczaniu lekcji religii korzystamy niezmiennie
z oferty podręczników naszego Wydawnictwa Jedność.

10. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zobowiązuje każdą diecezję do przesyłania sprawozdania katechetycznego. Tym samym każda parafia po otrzymaniu loginów i haseł wypełnienia przypisaną jej ankietę drogą elektroniczną.

11. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Katechetycznego pod hasłami: „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem” oraz
„W dorosłe życie z Bogiem”. Autorkami projektu są Panie Katechetki naszej diecezji: Justyna Domagała, Monika Śliwińska-Szostak, Elżbieta Wiącek.

*istota i ważność katechezy dla dorosłych, przede wszystkim rodziców dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania!

*Wyrazy wdzięczność a zarazem gratulacji dla Księdza Karola Zegana.

Dziękuję w imieniu nas wszystkich księży za wsparcie w pokonywaniu wszelkich kroków w katechetycznej posłudze w parafii i szkole.

– Gratuluje nominacji na Proboszcza par. Świętego Józefa Robotnika, a jedocześnie Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.

– Życzę bł. Bożego, opieki Św. Rodziny i orędownictwa św. Józefa w pracy duszpasterskiej, która w dużej mierze jest pracą katechetyczną. Niewątpliwie osobowość, umiejętność współpracy i ludzkie podejście do drugiego człowieka to atuty dzięki, którym Ksiądz Proboszcz będzie owocnie pełnił swoją posługę dla dobra powierzonej parafii i radości współpracowników.

12. Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim Katechetom za wkład w dzieło katechizacji parafialnej i szkolnej. Jednocześnie liczę na równie aktywne zaangażowanie w nowym roku szkolnym.

DO POBRANIA:

Komunikaty 2023_2024