Strona główna » KOMUNIKATY KATECHETYCZNE NA ROK SZKOLNY 2024/2025

KOMUNIKATY KATECHETYCZNE NA ROK SZKOLNY 2024/2025

1.Pielgrzymi nadzieito hasło nowego programu duszpasterskiego na rok szkolny 2024/2025, który jest tożsamy z wybranym przez Papieża hasłem Roku Świętego 2025. Program zawierający wezwanie do niesienia nadziei otaczającemu światu ma wyraźne ukierunkowanie ewangeliczne, tym bardziej, że świat potrzebuje świadectwa nadziei bardziej niż kiedykolwiek.

2. W rozpoczynającym się roku szkolnym upamiętnimy w uroczysty sposób w naszej diecezji rocznicę obrony krzyża we Włoszczowie. Tym samym zachęcamy Nauczycieli religii do podjęcia podczas szkolnej lekcji religii tematu wartości krzyża poprzez prowadzenie m.in. tworzenie autorskich katechez, które proszę przesyłać na adres mailowy Wydziału. Ponadto proszę o promocję i wsparcie dla powstającego filmu pt. „Znak sprzeciwu”, który opowie o historii obrony krzyża w naszej diecezji.

3. Permanentna formacja katechetyczna wymaga od każdego Katechety udziału w rekolekcjach, dniach formacyjnych oraz szkoleniach.

TERMINY DNI FORMACYJNYCH:

a) Jesienne: udział w konferencji zorganizowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, w dniach 23 lub 30 listopada 2024 roku.

b) Wiosenne szkolenia w rejonach: kwiecień / maj 2025 roku (preferowana godzina 15.00). O miejscu spotkania poinformuje Wydział Katechetyczny w porozumieniu z wizytatorami rejonowymi.

c) Terminy rekolekcji dla katechetów świeckich w Skorzeszycach: 7-9 listopada 2024 roku, 9-11 stycznia 2025 roku i 29-31 maja 2025 roku. Rekolekcje poprowadzi Ojciec dr Maciej Kowalski, Trynitarz z Krakowa.

Prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa w Wydziale Katechetycznym. Jednocześnie uwrażliwiamy na istotę tej formacji, która jest niezbędnym dopełnieniem wszelkiego rodzaju szkoleń dydaktyczno-metodycznych.

4.Wizytacje kanoniczne trwają w dekanatach: kazimierskim, skalskim, jędrzejowskim, łopuszańskim, bodzentyńskim, słomnickim.

Przed wizytacją katechetyczną Księża Proboszczowie, zazwyczaj przy współudziale Katechetów uzupełniają „Formularz wizytacji katechetycznej”. Liczymy w tym zadaniu na Waszą współpracę ze swoimi Księżmi Proboszczami.

5. Nauczycieli religii rozpoczynających i kontynuujących awans zawodowy zapewniamy o wsparciu merytorycznym ze strony Wydziału.

6. KONKURSY dla uczniów organizowane lub koordynowane przez Wydział Katechetyczny:

a) Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny zakres tematyczny obejmuje Księgę Ezdrasza i Nehemiasza oraz Listy do Tymoteusza i List do Tytusa. Zgłoszenia szkół ponadpodstawowych odbywają się poprzez stronę internetową: www.okwb.pl.

b) Olimpiada Teologii Katolickiej. XXXV edycja Olimpiady w rozpoczynającym się roku szkolnym zostanie zorganizowana przez diecezję sandomierską.

Link do zgłaszania uczestników zostanie wysłany drogą mailową oraz zamieszczony na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.

c) Diecezjalny Konkurs Biblijny obejmie swoją treścią Ewangelię wg św. Łukasza. Harmonogram Konkursu zostanie zamieszczony na stronie Wydziału.

d) Diecezjalny Konkurs Plastyczny odbędzie się pod hasłem „Lekcja religii w mojej szkole”.

7. Wszystkich Katechetów w nieprzekraczalnym terminie do 30 września prosimy o uzupełnienie Ankiety, której link został zamieszczony na stronie internetowej Wydziału. Jednocześnie zwracam się z prośbą o przeglądanie strony oraz zaglądanie na skrzynki mailowe, ponieważ jest to na dziś najlepsza forma kontaktu i wymiany informacji.

8. XXVII Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę odbędzie się w dniach 15 i 16 października 2024 roku. Bardzo proszę o zgłaszanie udziału w pielgrzymce do dnia 11 października. Więcej szczegółów zostanie przekazanych drogą mailową.

9. Kursy i warsztaty organizowane przez pracowników Wydziału Katechetycznego znajdziemy na stronach Wydziału Katechetycznego w zakładce KURSY oraz na stronach ŚCDN-u i SODMiDN-u.

10. W roku szkolnym 2024/2025 w nauczaniu lekcji religii korzystamy niezmiennie z oferty podręczników naszego Wydawnictwa Jedność.

11. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zobowiązuje każdą diecezję do przesyłania sprawozdania katechetycznego. Tym samym każda parafia po otrzymaniu loginów i haseł wypełnia przypisaną jej ankietę drogą elektroniczną.

12. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Katechetycznego pod hasłami: IV edycji „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”„W dorosłe życie z Bogiem” oraz w I edycji „W Rodzinie z Bogiem”.

Autorami projektu są Panie Katechetki naszej diecezji Justyna Domagała i Monika Śliwińska-Szostak oraz Ksiądz Wojciech Oczkowicz.

13. Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim Katechetom za wkład w dzieło katechezy parafialnej i nauczania religii w szkole. Życzę wielu łask na nowy rok szkolny a przede wszystkim wytrwałości i nadziei.

Ks. dr Paweł Ścisłowicz

Kurii Diecezjalnej w Kielcach