Strona główna » Dzień Edukacji Narodowej – Życzenia 2024

Dzień Edukacji Narodowej – Życzenia 2024

Św. Jan Paweł II dnia 6 czerwca 1991 roku we Włocławku w przemówieniu do Katechetów, Nauczycieli i Uczniów powiedział:

„Szkoła ma wykluczać wszelki monopol, który sprzeciwia się wrodzonym prawom osoby ludzkiej, a także postępowi i upowszechnianiu samej kultury, pokojowemu współżyciu obywateli i pluralizmowi istniejącemu dziś w bardzo licznych społeczeństwach.

Niechże tedy szkoła, a w niej katechizacja – która ma swoje dobrze określone i znane wam cele: wprowadzania wiernych do świadomego uczestnictwa w życiu Kościoła, do dojrzałej wiary… Niechże ta szkoła uczy w wolnej Polsce młode pokolenia, a także i starsze, że „właściwego korzystania z wolności można się nauczyć tylko przez jej właściwe używanie”.

Niech będą uważnie i mądrze szanowane prawa każdego dziecka i młodego człowieka do kształtowania i wyrażania na terenie szkoły własnego sumienia zgodnie ze swoją formacją otrzymaną w rodzinie, światopoglądem oraz osobistymi poszukiwaniami duchowymi”.

Słowa Proroka naszych czasów nie straciły nic ze swojej aktualności, a wręcz możemy stwierdzić, że nabrały jeszcze większej siły.

Taki stan sprawia, że każde działania podejmowane przez Was – Drodzy Katecheci diecezji kieleckiej zyskuje ogromne znaczenie dla dobra młodego pokolenia.

W Dniu Edukacji Narodowej w pierwszej kolejności dziękuję za podejmowane przez Was dzieło głoszenia Ewangelii, za kształtowanie serc uczniów i ich rodziców w oparciu
o chrześcijańskie wartości.

Proszę przyjmijcie dar Eucharystii ofiarowanej w Waszej intencji z modlitwą umocnienia Waszych serc Bożą nadzieją.

Niech Duch Święty wylewa na Was zdroje łask i obdarza światłem, które zawsze wskaże Wam i Waszym bliskim drogę do prawdziwego szczęścia.

Z wyrazami wdzięczności

Ks. Paweł Ścisłowicz z Pracownikami