W dniach 28 i 29 sierpnia br. odbyła się Inauguracja Roku Katechetycznego 2023/2024 w diecezji kieleckiej. Udział w wydarzeniu wzięli katecheci świeccy, księża oraz osoby zakonne.
Św. Jan Paweł II podczas Jubileuszu Katechetów w 2000 roku powiedział: „Katecheta musi być świadom pilności zadania przekazywania Dobrej Nowiny, jak św. Paweł, który wołał: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!». W każdych okolicznościach i w każdym środowisku, sprzyjającym lub niechętnym, należy odważnie głosić orędzie radości dla każdego człowieka”.
Słowa Świętego Papieża Polaka są cały czas aktualne. Współczesny świat to niestety w dużej mierze świat pustych wartości, pozornego szczęścia i przekonania o ludzkiej samowystarczalności.
Świadomi aktualnych zagrożeń i wyzwań oraz odpowiedzialności za Katechizowanych – dzieci, młodzież, dorosłych – inaugurację nowego roku katechetycznego rozpoczęliśmy Eucharystią, która jest niewyczerpanym źródłem sił, wytrwałości i nadziei.
Pierwszego dnia Mszy Świętej przewodniczył i wygłosił homilię Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, który wyraził także słowa wdzięczności nauczycielom religii przechodzącym na emeryturę.
Podczas obu Dni Inauguracji z Katechetami był Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, który drugiego dnia podczas liturgii Mszy świętej modlił się w intencji dzieła katechizacji w diecezji. Ponadto podczas Eucharystii Ksiądz Biskup Ordynariusz odmówił modlitwę nad nowymi katechetami udzielając im pasterskiego błogosławieństwa na czas ich posługi.
W czasie konferencji, która miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach katecheci wysłuchali wykładu pani dr hab. Pauliny Formy profesor UJK w Kielcach pod tytułem: „Obrazy/witraże współczesnego dzieciństwa. Kontekst wsparcia katechetyczno-pedagogicznego”. Pani Prelegent podjęła temat zagrożeń dla katechizowanych, które nazwała „bolesnymi” witrażami. Zwróciła uwagę na brak właściwego zagospodarowania wolnego czasu dla uczniów. Ponadto mówiąc o witrażu dzieciństwa Pani Forma wskazała, że aktualnie dzieci nie mają żadnych obowiązków, gdy do tego dodamy wpływ świata wirtualnego bardzo szybko o pojawienie się stanów lęków, depresji, czy też agresywnych zachowań. Pani Profesor UJK zaproponowała słuchaczom zastosowanie w katechizowaniu „pedagogiki serca” opartej na dialogu i zaufaniu oraz większego zaangażowania w pedagogizację rodziców.
Tegoroczne Dni Inauguracji ze względu na zmiany personalne były także okazją do podziękowania ks. dr Karolowi Zeganowi za kierowanie przez 18 lat jako Dyrektor Wydziałem Katechetycznym.
W imieniu pracowników Wydziału, w tym nowego wizytatora nauki religii ks. Huberta Równickiego oraz całej rodziny katechetycznej składam wyrazy wdzięczność a zarazem gratulacji dla Księdza dr Karola Zegana.
– dziękuję za wsparcie w pokonywaniu wszelkich kroków na drodze katechetycznej posługi w parafii i szkole;
– gratuluje nominacji na Proboszcza par. Świętego Józefa Robotnika, a jednocześnie Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach;
– życzę bł. Bożego, opieki Św. Rodziny i orędownictwa św. Józefa w pracy duszpasterskiej, która w dużej mierze jest także pracą katechetyczną. Niewątpliwie osobowość, umiejętność współpracy i ludzkie podejście do drugiego człowieka to atuty dzięki, którym Ksiądz Proboszcz Karol będzie owocnie pełnił swoją posługę dla dobra powierzonych swojej trosce wiernych.
Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim Katechetom za wkład w dzieło katechizacji parafialnej i szkolnej. Jednocześnie liczę na równie aktywne, wytrwałe i kreatywne zaangażowanie w nowym roku szkolnym.
Ks. dr Paweł Ścisłowicz
Dyrektor Wydziału Katechetycznego