Strona główna » Maturzyści z diecezji kieleckiej na Jasnej Górze

Maturzyści z diecezji kieleckiej na Jasnej Górze

Za nami pierwszy dzień diecezjalnej pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę. Młodzież klas maturalnych już po raz XXVI pielgrzymuje do tronu Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Matko Kościoła umocnij wiarę naszą!”.

Pielgrzymka rozpoczęła się od zawiązania wspólnoty i modlitwy różańcowej poprowadzonej przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, którzy towarzyszyli młodym w sanktuarium maryjnym dając świadectwo wiary i powołania.

O godzinie 11.00 w Bazylice Msze świętą za Maturzystów odprawił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. W homilii Ksiądz Biskup uczulił młodzież na umiejętność odczytywania znaków czasu, jak ten który jest nam znany z Ewangelii jako znak Jonasza. Ponadto zachęcił pątników, aby zawsze z odwagę wchodzili na Jasną Górę w swoim życiu i tam wsparci orędownictwem Matki Bożej szukali drogi swojego życia i sił do realizacji woli Boga.

Po Eucharystii pielgrzymi uczestniczyli w drodze krzyżowej na wałach jasnogórskich wsłuchując się w rozważania przygotowane przez młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, która swoją modlitwą, śpiewem i świadectwem pomogła wszystkim uczestnikom spotkania przeżyć w skupieniu Msze św., drogę krzyżową i adorację z aktem zawierzenia  Pani Jasnogórskiej.

Łącznie dzisiejszego dnia w pielgrzymce udział wzięło 852 osoby, w tym 67 opiekunów oraz 785 maturzystów.

Składam serdecznie podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszego spotkania i umożliwili młodzieży udział w tak ważnym dla nich wydarzeniu. Na ręce pani Agnieszki Prędoty-Gad Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie składam słowa wdzięczności dla wszystkich Dyrekcji Szkół oraz nauczycieli i wychowawców, którzy razem ze swoimi uczniami modlili się na Jasnej Górze.

dr Paweł Ścisłowicz
Kurii Diecezjalnej w Kielcach

Wykaz szkół, z których młodzież wzięła udział w pielgrzymce dnia 16 października 2023 roku:

1. Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie
  2. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. M. Kopernika w Busku-Zdroju
  3. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach
  4. Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej
  5. V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach
  6. Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach
  7. Liceum Ogólnokształcące w Szczekocinach
  8. Zespół Szkół nr 1 w Miechowie
  9. Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych
  10. I Liceum Ogólnokształcące w Busku–Zdroju
  11. Zespół Szkół nr 2  im. Jana Pawła II w Miechowie
  12. Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernikaw Kielcach
  13. Zespół Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego-Grota w Jędrzejowie
  14. Zespół Szkół nr 3 w Kielcach
  15. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach

RELACJA FOTO - DZIEŃ I PONIEDZIAŁEK 16.10.2023

Za nami drugi dzień diecezjalnej pielgrzymki Maturzystów do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Młodzież klas maturalnych przybyła do Pani Jasnogórskiej z zawołaniem: „Matko Kościoła umocnij wiarę naszą!”.

Pielgrzymi po zawiązaniu wspólnoty oddali cześć najlepszej Matce modląc się na różańcu, który poprowadzili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył Biskup Jan Piotrowski. W homilii Ksiądz Biskup świadomy różnych oczekiwań i intencji z jakimi przyjechała młodzież dał im wskazówkę, aby nie bali się prosić i korzystać z pomocy, ponieważ jest to oznaka autentycznej dojrzałości. Dlatego zaapelował, aby wzięli sobie do serca słowa Maryi „uczyńcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”. Ponadto podkreślił wartość relacji z Bogiem i potrzeby budowania swojej tożsamości jako chrześcijanina.

Podobnie jak w pierwszym dniu pielgrzymki, również dzisiaj po Mszy świętej maturzyści wzięli udział w drodze krzyżowej. Ostatnim akcentem pielgrzymki było złożenie Aktu zawierzenia Pani Jasnogórskiej.

Świadectwo modlitwy i postawy skupienia dało się zauważyć podczas całej pielgrzymki. Cieszy to, że młodzi ludzie chętni włączyli się w liturgię Mszy św., drogę krzyżową oraz adorację. Dziś była to młodzież z LO Miechów oraz Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Łącznie dzisiejszego dnia w pielgrzymce udział wzięło 1082 osoby, w tym 87 opiekunów oraz 995 maturzystów.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy umożliwili młodzieży udział w pielgrzymce, której ufam owoce przyniosą efekty nie tylko podczas matury, ale także w ich codziennym już dorosłym życiu.

Na ręce Dyrekcji Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku oraz Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie składam wyrazy wdzięczności dla wszystkich nauczycieli i wychowawców, którzy razem ze swoimi uczniami modlili się na Jasnej Górze.

dr Paweł Ścisłowicz
Kurii Diecezjalnej w Kielcach

Wykaz szkół, z których młodzież wzięła udział w pielgrzymce dnia 17 października 2023 roku:

1. Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku
  2. Liceum Ogólnokształcące w Miechowie