Strona główna » XXVIII KONKURS PLASTYCZNY DIECEZJI KIELECKIEJ – Mój Kościół i Ja

XXVIII KONKURS PLASTYCZNY DIECEZJI KIELECKIEJ – Mój Kościół i Ja

Mój Kościół i Ja

KONKURS PLASTYCZNY DIECEZJI KIELECKIEJ

dla UCZNIÓW Szkół Podstawowych (kl. I-III)

oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych

Zachęcamy do udziału w XXVIII edycji Konkursu Plastycznego. Tegoroczna tematyka dotyczy Wspólnoty Kościoła i jej roli na drodze kształtowania postaw dzieci. Temat roku duszpasterskiego zachęca nas wszystkich do odkrycia swojego miejsca we wspólnocie Kościoła.

Zależy nam na ożywieniu świadomości wśród dzieci i ich rodziców, że kościół parafialny jako budynek nosi swoją nazwę ze względu na wspólnotę ludzi wierzących, którzy w nim się gromadzą wokół Chrystusa.

…słów kilka o tematyce:

/ Mój / Nie chodzi o określenie własności, lecz przynależności. W myśl hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” uznajemy, że wszyscy należymy do Chrystusa. Również hasło roku duszpasterskiego 2023/24 –  „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, kieruje uwagę na „mój” udział we wspólnocie.

/Kościół/ Zrozumiałe, że nasi najmłodsi uczestnicy mogą nie znać różnicy w pojęciu Kościoła i kościoła. Ważne zatem, aby pomóc im obok pojęcia im najbliższego czyli kościoła fizycznego odkryć osoby w nim przebywające, które są prawdziwym Kościołem Chrystusowym.

/i Ja/ Jak już wyżej było wspomniane, okres przygotowania prac, będzie również czasem przejścia pomiędzy czasem odkrywania na nowo wiary w Kościół Chrystusowy a odnajdywaniem w tym właśnie Kościele miejsca dla siebie.

Chrystus stawia uczniom za wzór dziecko w drodze do królestwa niebieskiego (Mt 18,1-5).  Wierzymy, że nasi młodzi artyści potrafią nam dorosłym ukazać takie aspekty Kościoła, których my już nie dostrzegamy.

Stad też treścią prac może być kościół parafialny (jego wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny), jednak w tej przestrzeni nie powinno zabraknąć wspólnoty ludzi, którzy w tym kościele przebywają lub do niego zmierzają.

Poniżej został zamieszczony Regulamin Konkursu, w którym zostały zawarte wszystkie niezbędne informacje dotyczące m.in. terminów i specyfiki prac oraz plakat w formacie *.JPG.

Ks. Hubert Równicki
wizytator nauki religii